خدمات آزمایشگاهی

خدمات آزمایشگاهی ساختمان

شرکت سازه آفرینان

خدمات آزمایشگاهی مهندسی معماری سازه آفرینان

شناخت خصوصیات و واکنش‌های عوامل مختلف موجود در پروژه یکی از مهم‌ترین نکات در موفقیت آن محسوب می‌شود. به همین خاطر خدمات آزمایشگاهی ساختمان می‌توانند نقش مهمی را در این بین ایفا کنند. و با ارائه نتایج محاسباتی از بروز خطرات و مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و سطح کیفی پروژه را به استانداردها نزدیک‌تر کنند.

شرکت سازه آفرینان خدمات آزمایشگاهی ساختمان را برای تمام پروژه های عمرانی انجام میدهد، چنانچه به دنبال شرکتی ساختمانی جهت خدمات ازمایشگاهی با قیمت مناسب میگردید، میتوانید همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید.

لزوم استفاده از خدمات آزمایشگاهی تخصصی معماری

از آنجایی که پروسه ساخت در هر ابعاد و اندازه ای از پروژه، به صورت مستقیم با جان و حفظ امنیت کاربران در ارتباط می‌باشد؛ بنابراین لازم است که تمامی پروسه به طور دقیق برنامه ریزی و اجرا شود. به طور مثال در مراحل اولیه و فاز صفر لازم است تا بر مولفه‌هایی از جمله واکنش‌های خاک، سطح کیفی مصالح، نحوه تحمل بارها و نکات پایداری به طور ویژه دقت شود.خدمات آزمایشگاهی ساختمان معلوم شده در مقررات ملی ساختمان و استانداردهای بین المللی، به شناخت بهتر پروژه و امکان نیازسنجی دقیق‌تر برای آن منجر می‌شود. تمامی این اقدامات در نهایت می‌تواند به افزایش طول عمر مفید سازه و فراهم نمودن آسایش محیطی افراد ختم شود.

شرکت سازه آفرینان یکی از برجسته ترین مجموعه هایی است که وظیفه ساخت و طراحی انواع خدمات آزمایشگاهی ساختمان را برعهده می‌گیرد. از آنجایی که مراحل آزمایشاتی فرایندی تخصصی است، فضای آن نیز دارای شرایط و ضوابط بخصوصی برای طراحی می‌باشد. شرکت ساختمانی سازه آفرینان با درنظرگیری ضوابط طراحی و شناخت نوع عملکرد آزمایشگاه‌ها، در زمینه ساخت و مشاوره فعالیت درخشانی دارد.

انواع خدمات آزمایشگاهی ساختمان

شرکت خدمات آزمایشگاهی ساختمان شامل انواع مختلفی می‌شوند؛ که هر یک در بخش بخصوصی با استفاده از تجهیزات پیشرفته فعالیت می‌کنند. به همین دلیل نتایج آزمایشات این بخش‌ها، می‌تواند مهندسین عمران، سازه و معماری را در بسیاری از جهات برای پیش‌بردن پروژه راهنمایی کنند.

از آنجایی که در هر یک از این فضاها فعالیت‌های تخصصی صورت می‌گیرد و شامل ابزارها و دستگاه‌های متفاوتی می‌شوند؛ لازم است تا در گام نخست با هر یک از خدمات آزمایشگاهی ساختمان آشنا شوید تا به درک بهتری از طراحی و ساخت آنها برسید.

1. آزمایشگاه سازه

آزمایشگاه-سازه

آزمایشات سازه‌ای نقش مهمی در روند ساخت بنا و تعیین تدابیر لازم برای آن را دارد. لذا مهندسین سازه با تکیه بر این نتایج نوع مصالح، بارهای وارده بر بخش‌های مختلف ساختمان و انواع عکس‌العمل‌های مختلف را بررسی می‌کنند. آزمایشگاه‌های تخصصی این چنینی معمولا برای تحلیل و بررسی سازه‌های پیچیده اقدام می‌کنند.

کارشناسان و محققان این حوزه فعالیت‌هایی از قبیل پیاده سازی طرح‌های مختلف، تست‌های مکانیکی و پیدا کردن راه حل هایی برای پایداری آن از طریق محاسبات دارند؛ و با تحلیل بار و نیروهای مختلف وارده اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مهندسین پروژه قرار می‌دهند.

2. آزمایشگاه بتن و مصالح ساختمانی

در این دسته از بررسی‌های مصالح، تست بتن و سایر متعلقات آن به صورت فنی مورد بررسی قرار می‌گیرند. تا با شناخت بهتر خصوصیات آن بتوان به برآورد بهتری از شرایط پروژه و نیازهای آن رسید. آزمایشات بتن سرفصل‌هایی از جمله آزمایش فیزیکی و شیمیایی سنگدانه‌ها، بررسی آب، آزمایشات خواص فیزیکی و مکانیکی سیمان و بتن را شامل می‌شود.

به همین دلیل با تحقیق در این زمینه می‌توان به نتایج ارزشمندی برای تعیین مقاومت فشاری، کشی و خمشی سیمان، تعیین درصد عیار بتن، میزان جذب آب یا رطوبت و نیاز به اضافه کردن مواد افزودنی به آن رسید. در همین راستا می‌توان با خدمات آزمایشگاهی ساختمان به شناخت بهتری از واکنش ها و شرایط بتن در شرایط مورد نظر دست پیدا کرد.

3. آزمایشگاه مکانیک خاک

یکی از مهم ترین خدمات آزمایشگاهی ساختمان مربوط به بررسی های خاک می‌باشد. از آنجایی که جنس خاک تاثیر مستقیمی بر پایداری سازه دارد، بر اساس مقررات ملی ساختمان یکی از مجوزهای لازم پیش از ساختن هر بنا آزمایشات مکانیکی خاک می‌باشد.

سرفصل‌های این آزمایشات از جمله حفاری زمین به شکل دستی یا ماشینی، گمانه زنی در ارتفاعات و نقاط مختلف زمین، بررسی دانه بندی‌خاک، تعیین تیپ زمین و همچنین ظرفیت باربری آن می‌باشد. این آزمایشات تاثیر بسیاری در تعداد طبقات بنا و میزان فشار وارده بر خاک دارد.

4. آزمایشگاه قیر و آسفالت

هلدینگ سپنتا

بخش آزمایشات قیر و آسفالت، تمرکز مشخصی بر ترکیبات مختلف آسفالتی و بررسی آنها، تعیین مشخصات قیر و ابداع مصالح جدید و همچنین مشاوره در زمینه ترمیم و راه سازی دارند. یکی از تاثیرگذارترین خدمات آنها در راستای طراحی روسازی راه‌ها و کنترل کیفیت کارخانجات آسفالت می‌باشد که نتیجه چشمگیری در بهبود کیفت راه‌سازی دارد.

در این نوع از خدمات آزمایشگاهی ساختمان؛ بوسیله دستگاه های تخصصی بر موارد مهمی همچون درجه نفوذ پذیری، بررسی چگالی، مقاومت در برابر لغزندگی، ارزش صیقلی آسفالت و همچنین آزمایش سنگدانه‌ها توجه می‌شود. تمامی این مولفه‌ها در نهایت می‌تواند تاثیر بسیاری در ایده سازی‌های عمرانی و شهرسازی داشته باشد.

5. آزمایشگاه روسازی

آزمایشات روسازی نیز با شباهت بسیار زیادی به سرفصل‌های بررسی‌های قیر و آسفالت به سنجش نکاتی در زمینه پوشش رویی جاده و راه‌ها میپردازند. به همین خاطر متخصصان با درنظر گرفتن استاندارهایی معلوم نتایج خدمات آزمایشگاهی ساختمان را به مراجع عمرانی اعلام می‌کنند.

6. آزمایشگاه مکانیک سنگ

سنگ‌ها بخش عظیمی از سطح کره زمین را پوشش می‌دهند؛ بنابراین بررسی دقیق آنها به نتایج قابل توجهی در پروژه‌‌ها منجر می‌شود. در این بخش از خدمات آزمایشگاهی تخصصی معماری، خواص کششی و فشاری سنگ‌ها و پایداری آنها در شرایط مختلف سنجیده می‌شود. بوسیله تحلیل این داده‌ها می‌توان به مشخصات سنگ‌ها پی برد و از آن در فعالیت‌هایی همچون معادن، راه‌سازی، سدسازی و فعالیت‌های زیر زمینی استفاده نمود.

همچنینی با پی بردن به خواص سنگ در محیط و دستگاه‌های آزمایشگاهی میتوان داده‌ها را به صورت استاتیک و داینامیک ثبت و تحلیل نمود. آزمایشاتی از جمله برش سنگ، تعیین مقاومت فشاری در چندین محور، آزمایش آندیس بار نقطه‌ای، دوام، تست خزش، چکش پذیری و بسیاری موارد دیگر توسط دستگاه‌های مختلف ممکن شده است.

7. آزمایشگاه هیدرولیک

از دیگر خدمات آزمایشگاهی تخصصی معماری، می‌توان به حوزه هیدرولیک و مکانیک سیالات اشاره کرد. در این بخش با استفاده از تجهیزات مدرن، تحقیقات گسترده‌ای درباره آب صورت می‌گیرد و از جوانب مختلف ارزیابی می‌شود.

بررسی نحوه جریان آب در سازه‌های هیدرولیکی، رسوب آب در اطراف پل‌ها، افت لوله‌ها، تحلیل توربین‌ها و ماشین‌های هیدرولیکی، بررسی خواص سیالات و همچنین الگوی جاری شدن و پدیداری چشمه‌ها و سایر جریان‌های آبی از جمله موارد قابل مطالعه در آزمایشگاه‌های هیدرولیک می‌باشد.

8. آزمایشگاه محیط زیست و شیمی مصالح

در فعالیت‌های مربوط به آزمایشگاه محیط زیست و شیمی مصالح به پژوهش‌هایی در رابطه با بهبود محیط زیست و مدیریت مواد شیمیایی پرداخته می‌شود. به طور مثال یکی از مهم ترین آزمایشات انجام گرفته در این مراکز مربوط به نحوه تصفیه آلاینده‌ها، مدیریت پساب و فاضلاب می‌باشد تا بتوان بدین وسیله از تخریب محیط زیست جلوگیری نمود.

نتایج این خدمات آزمایشگاهی ساختمان نقش مهمی در کاهش آسیب به محیط طبیعی در فعالیت های معماری و عمرانی داشته و گام بزرگی در راستای معماری پایدار می‌باشد. در این راستا می‌توان به وسیله متدهای جدید و پیدا کردن راه حل های عملی، بحران‌های محیط زیستی را به خوبی برطرف نمود.

9. آزمایشگاه دینامیک خاک

آزمایشگاه-دینامیک-خاک

تحلیل‌های تئوری خاک یکی از مباحث قابل توجه در خدمات آزمایشگاهی ساختمان می‌باشد. در این بخش رفتارهای خاک، دانه بندی آنها، تعیین نوع، میزان چسبندگی و خواص آنها مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در این محیط آزمایشگاهی تخصصی، با همراهی تجهیزات لازم؛ نتایج مورد نیاز برای افزایش دوام سازه ها در ارتباط با آزمایش خاک ارائه میگردد.

دستگاه‌هایی همچون سه محوری سیکلی، سه محوری استاتیکی، المان خمشی، دستگاه تغییر حجم و بسیاری از تجهیزات دیگر در این آزمایشگاه وجود دارند. هر یک از این تجهیزات کمک می‌کنند تا با استفاده از این خدمات آزمایشگاهی ساختمان بتوان واکنش‌های سازه در برابر زلزله و زمین‌های خاکی با خواص متفاوت را تحلیل نمود.

10. آزمایشگاه آلودگی آب و خاک (HSE)

آزمایشات تخصصی مربوط به شناخت آلودگی آب و خاک بخش مهمی تحقیقات محسوب می‌شوند. در این خدمات آزمایشگاهی ساختمان به رفع آلودگی آب‌های زیر زمینی، برطرف نمودن آلودگی خاک، رفتار مکانیکی خاک در زمان مجاورت با آلودگی و همچنین خواص مکانیکی انواع پسماند و زباله در مدفن‌ها پرداخته می‌شود.

فعالیت‌های این آزمایشگاه در زمینه‌های محیط زیستی، بخصوص آب و خاک بسیار گسترده است. کارشناسان و متحققان این حوزه با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته به آنالیز موارد مختلف و ارائه گزارشات جهت فعالیت‌های عمرانی می‌پردازند.

11. آزمایشگاه مقاومت مصالح و تحقیقات سازه

یکی از مسائل مهم در زمان طراحی سازه‌های پیچیده یا سازه‌هایی واقع در شرایط ویژه، بررسی مقاومت آنها در برابر نیروهای مختلف می‌باشد. بنابراین لازم است تا تمامی جزئیات به صورت عملی مورد آزمایش قرار بگیرند. در این حین با استفاده از محاسبات مربوطه تمامی نتایج به صورت مستند ارائه خواهد شد.

یکی دیگر از فعالیت‌های خدمات آزمایشگاهی ساختمان، بررسی مواد و مصالح و همچنین ابداع متریال‌های نوین می‌باشد. در این پروسه تمامی خصوصیات مصالح از نظر تحمل نیرو، واکنش به بارها، مقاومت در برابر رطوبت و ضربه و بسیاری موارد دیگر آنالیز می‌شود. که نه‌تنها برای فعالیت‌های ساختمانی بلکه صنایع خودروسازی، عمرانی، ساخت قطعات، کشتی و هواپیما نیز موثر می‌باشد.

ضوابط و استاندارهای طراحی شرکت خدمات آزمایشگاهی در مجموعه سازه آفرینان

ضوابط-و-استاندارهای خدمات آزمایشگاهی ساختمان

امروزه انواع آزمایشگاه‌های ساختمانی و عمرانی نقش پررنگی در فرایند ساخت ایفا می‌کنند. از این رو تکیه بر این علم از مهم‌ترین دستاوردهای معماری نوین محسوب می‌شود. شرکت سازه افرینان با طراحی شرکت‌های خدمات آزمایشگاهی ساختمان گام بزرگی در عرصه گسترش دانش فنی_آزمایشگاهی گذاشته است.

از آنجایی که فضاهای آزمایشگاهی شامل ضوابط و شرایط محیطی خاصی هستند، بنابراین رعایت برخی از استانداردها برای حفظ کیفیت کار و سلامت افراد ضروری است. طراحان و مجریان این هلدینگ برای سهولت در عملکرد شرکت‌های آزمایشگاهی، همواره بخش‌های زیر و استاندارهای اجرایی مربوط به آنها را در طراحی و اجرا لحاظ می‌کنند:

1.درنظرگیری فضایی با متراژ زیاد برای قرار دادن دستگاه‌های بزرگ و سنگین

2.تعیین محیطی برای قرار دادن کامپیوترها جهت محاسبات و مدلسازی

3.درصورت لزوم درنظرگیری یک سوله

4.فضایی برای انبار کردن مواد شیمیایی

5.اتاق‌هایی برای نگه داری ایزوله نمونه‌ها

6.بخش‌های روباز یا سالن‌هایی با امکان تهویه بالا برای آزمایشات پر ریسک با مواد شیمیایی

البته تمامی این موارد و استانداردها بستگی به نوع فعالیت و آزمایشات انجام گرفته در یک فضا دارد. بنابراین شرکت ساختمانی سازه آفرینان با نیازسنجی و آنالیز در این زمینه می‌تواند به خوبی به نیازهای پروژه و کارفرما پاسخ دهد.