اصول طراحی اتاق خواب

اصول طراحی اتاق خواب

شرکت سازه آفرینان

اتاق خواب یکی از فضاهای مهم و کلیدی هر خانه محسوب می‌شود. به همین دلیل است که طراحی اتاق خواب باید متناسب با نیازها و روحیات هر فرد انجام بگیرد تا در نهایت بتواند آرامش و آسایش را تامین کند. اگر شما هم قصد چیدمان و طراحی داخلی اتاق خواب را دارید، در ادامه این محتوا با بررسی نکات مهم همراه ما باشید.

اصول طراحی اتاق خواب چیست؟در صورتی که می‌خواهید اتاق خواب استاندارد با طراحی مطلوبی داشته باشید، بهتر است چندین نکته را درنظر بگیرید. این فضا به دلیل قرار گرفتن در عرصه خصوصی خانه نیاز به تمرکز زیادی برای طراحی اتاق خواب (bedroom interior design) در نقشه و قرارگیری دارد. همچنین اصول چیدمان و دکوراسیون آن نیز میتواند بر اساس شرایط فضایی متفاوت باشد.

1. طراحی اتاق خواب: به ابعاد فضا توجه داشته باشید

یکی از نکات کلیدی در برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب توجه داشتن به ابعاد آن است. اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، بهتر است که از مبلمان متناسب با اتاق استفاده کنید. قرار دادن مبلمان بیش از حد، اتاق را کوچک‌تر میکند بنابراین لازم است که در عین حال به فضاهای تردد و دسترسی‌ها نیز توجه کنید. بهتر است با مطالعه دقیق درباره استاندارد‌ها و ضوابط اتاق خواب، طراحی ساده و ابتدایی را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید.

درنظر داشته باشید که نیاز‌های اصلی برای هر اتاق خواب شامل تخت خواب، کمد و یک میز کوچک در کنار تخت خواب است. هرچه ابعاد فضای اتاق خواب بزرگتر شود، می‌توان به ابعاد این مبلمان و تنوع آنها اضافه کرد. بنابراین شناخت ظرفیت فضا به شما کمک میکند که اجزای مناسبی را برای آن انتخاب کنید.

2. طراحی اتاق خواب: به نورگیری اهمیت بدهید

طراحی-اتاق-خواب-و-نورگیری

از مهم‌ترین مسائل برای هر فضا، توجه به نور آن است. نور باعث بوجود آمدن احساس سرزندگی می‌شود و باعث میشود که اتاق خواب پرشور و انرژی بخش باشد. بهترین نور برای این قسمت از خانه نور شمالی یا جنوبی است. بنابراین توصیه میشود که از قرار دادن پنجره‌ها در ضلع شرقی و غربی پرهیز کنید.

در صورتی که قادر به تامین نور طبیعی به میزان کافی نیستید، بر روی نورپردازی مصنوعی با استفاده از چراغ‌ها تمرکز کنید. لامپ‌های مختلف میتوانند به شما کمک کنند تا اتاق را در هر ساعتی به طور مناسب و سنجیده روشن کنید. برخلاف تصور عموم بحث نورپردازی یک مسئله تخصصی و پیشرفته است.

قرار دادن چراغ‌ها در محل مناسب، انتخاب نوع لامپ و منبع روشنایی و نحوه تمرکز نورپردازی از مواردی است که می‌توان بر روی آن وقت گذاشت. به شما توصیه می‌کنیم برای این کار از یک متخصص نورپرداز یا طراح دکوراسیون استفاده کنید.

3.طراحی اتاق خواب: از رنگ‌های مناسب استفاده کنید

رنگ‌ها می‌توانند برای فضای شما هویت و شخصیت تعیین کنند. استفاده اشتباه از رنگ‌ها در دکوراسیون باعث اغتشاش بصری، احساس شلوغی و ناامنی می‌شود. رنگ‌شناسی درست در زمان طراحی اتاق خواب به افراد کمک می‌کنند تا با کسب آگاهی درباره روحیات فرد به انتخاب رنگ‌هایی بپردازند که به بهترین شکل با سبک زندگی آنها سازگار شوند.

هر رنگ خصوصیات و ویژگی منحصر به فرد خود را دارد. استفاده از رنگ‌های مناسب به صورت تمرکز یافته و فکر شده می‌تواند ذهن بیننده تحت تاثیر قرار دهد. رنگ‌های بکار رفته در فضا نباید به صورت بیش از حد یا اغراق آمیز باشند. بهتر است همیشه تعادل را درنظر داشته باشید. اگر میخواهید رنگ‌ها تاثیرگذاری خوبی داشته باشند باید از یک پالت رنگی الهام بگیرید و به صورت سنجیده از آن استفاده کنید.

به طور مثال استفاده از یک رنگ لیمویی بر روی یکی از دیوارهای اتاق نوزاد میتواند احساس سرزندگی و گرما را القا کند. یا قرار دادن یک کمد آبی رنگ، به صورت شاخص در فضا چشم‌ها را به خود خیره میکند و حس آرامش و جریان را منتقل می‌کند. در ادامه توصیه می‌شود که بجای استفاده از یک رنگ یک پالت رنگی را انتخاب کنید تا با استفاده از رنگ‌های مناسب تم چشم‌نوازی داشته باشید.

4.طراحی اتاق خواب: حریم خصوصی را درنظر بگیرید

همانطور که اشاره کردیم، اتاق خواب یکی از عرصه‌های خصوصی خانه درنظر گرفته می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اصولطراحی اتاق خواب آن ارتباط با سایر فضاها است. درب اتاق خواب باید درب قسمتی قرار بگیرید که در هنگام باز بودن حریم به خوبی حفظ شود. همچنین میتوان از یک فضای ارتباطی نیز در این قسمت استفاده کرد یا با چیدمان دکوراسیون، کاری کرد که محیط داخلی به طور مستقیم در دید افراد قرار نگیرد.

انواع طراحی اتاق خواب

در حال حاضر سبک و استایل‌های متنوعی برای طراحی و چیدمان اتاق خواب وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن خواهیم پرداخت.

طراحی مینیمال

طراحی اتاق خواب به سبک مینیمال

طراحی اتاق خواب مینیمال به سبکی گفته می‌شود که در آن کمترین اغتشاش بصری وجود دارد. گاهی اوقات افراد این فضاها را بی روح توصیف می‌کنند اما حقیقت آن است که با استفاده از این سبک می‌توان به آرامش و تمرکز در فضا رسید. بنابراین اگر می‌خواهید در فضای اتاق خوابتان مشغول کار شوید سبک مینیمال به شما کمک می‌کند تا بیشترین تمرکز را روی فعالیت‌هایتان داشته باشید.

سبک مدرن

چه چیزی بیشتر از سبک مدرن می‌تواند توجه افراد را جلب کند؟ سبک مدرن با پایبندی به اصول طراحی اتاق خواب سعی میکند تا تمام امکانات لازم را در عین سادگی و زیبایی برای کاربران فضا تامین کند. سبک مدرن یعنی وفاداری به اصول و روش‌های نوین طراحی، و برای استفاده از این استایل باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. استفاده از گیاهان، رنگ‌ها، متریال‌ها و بافت‌های مناسب در این سبک میتواند از پایه‌ای‌ترین عناصر باشند.

سبک سنتی

طراحی سنتی ممکن است کمی برای افراد قدیمی بنظر بیاید اما همچنان طرفداران خود را دارد. این سبک میتواند ظاهری زیبا و متناسب با اتاق‌های امروزی به خود بگیرید. سبک سنتی از اصولی همچون تقارن، همسان سازی، تمرکز چشم بر نقطه کانونی، استفاده از مبلمان پرکار و سنگین، پرده‌های ضخیم‌تر و همچنین استفاده از رنگ‌های گرم‌ تمرکز ندارد.

سبک شبی‌شیک (shabby chic)

این سبک از طراحی و دیزاین اتاق خواب یکی از استایل‌های محبوب در کشورهای اروپایی است. در این نوع فضا، مبلمان اتاق ظاهری آرامش بخش و کهنه دارد. به طوری که وارد با ورود به آن نوعی حس نوستالژی و جالب به شما دست می‌دهد. اجزای دکوراسیون در این سبک باید کاملا مطابق با دیوارها و جنس کفپوش باشد. استفاده از تابلوها روی دیوار، آویزه‌های دیواری، رنگ‌ها و بافت‌ها ظاهری منسجم و زیبا به اتاق‌های با سبک شبی‌شیک می‌دهد.

نکات طراحی اتاق خواب

نکات-طراحی-اتاق-خواب

در این بخش به چندین نکته مهم درباره طراحی داخلی اتاق خواب اشاره خواهیم کرد:

1. استایل خودتان را انتخاب کنید

اگر قصد دارید اتاقتان را از نو بچینید و مبلمان جدیدی بخرید، سعی کنید از یک استایل واحد پیروی کنید و سبک خودتان را به درستی انتخاب کنید. سبک‌های بسیار زیادی می‌توانند برای طراحی اتاق خواب وجود داشته باشند. اما لازم است تا مناسب‌ترین را برای خودتان انتخاب کنید و درباره آنها به شناخت برسید. در بخش بالا چند سبک را به شما معرفی کردیم اما درکل بحث دکوراسیون، بسیار گسترده‌تر است.

2. از حواس پنجگانه استفاده کنید

یکی از نکات مهم در طراحی اتاق خواب، توجه به حواس پنجگانه است. تمرکز بر بوها، دید بصری و حتی استفاده از المان‌هایی با صدای خاص و زیبا از نکات ویژه طراحی فضای شما است. به طور مثال استفاده از چند شاخه اسطوخودوس یا چوب دارچین می‌تواند اتاق شما را منحصر به فرد، و حواس پنجگانه افراد را تحریک کند. همچنین بکار بردن متریال‌های خاص در کف و دیواره‌ها احساس لامسه را تحریک می‌کند.

3. از فرش یا قالیچه غافل نشوید

استفاده از یک بافت قابل لمس در بخش کف اتاق می‌تواند احساس گرما و امنیت خاصی ایجاد کند. بنابراین توصیه می‌شود از یک فرش با طرح‌های ساده استفاده شود. بهتر است فرشی که انتخاب می‌کنید به اندازه‌ای باشد که تخت به خوبی روی آن قرار بگیرد اما در عین حال به قدری بزرگ نباشد که کل اتاق را پوشش بدهد.

طراحی اتاق خواب مدرن

طراحی-اتاق-خواب-مدرن با چوب

خود سبک مدرن می‌تواند به شکل‌های مختلفی ظاهر شود. به طور مثال مدرن میانه قرن، مدرن شهری و Modern Farmhouse که هر کدام از آنها داری خصوصیات و ویژگی های مربوط به خودشان هستند. برخی از نکات مورد توجه در طراحی داخلی اتاق خواب مدرن از جمله موراد زیر می‌باشد:

 • جزئیات اضافه را حذف کنید
 • از پالت رنگی مناسب استفاده نمایید
 • متریال‌های مناسب را انتخاب کنید
 • از مبلمان نرم و راحت استفاده کنید

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک 

اتاق خواب‌های کوچک می‌توانند گاهی محدودیت‌هایی را به همراه داشته باشید. برای آنکه بتوانید از کوچکترین فضا بهترین استفاده را ببرید، باید چند نکته کلیدی را درنظر باشید. بوسیله این موارد میتوانید اتاق را بزرگ تر نشان دهید.

1. تخت خواب را عاقلانه انتخاب کنید

معمولا تخت خواب را می‌شود به عنوان یکی از بزرگترین قطعه‌های هر اتاق شناخت. بنابراین تخت به عنوان یک نقطه کانونی در اتاق محسوب می‌شود. برای اینکه اتاق بزرگتر به نظر برسد لازم است که ابعاد تخت متناسب با فضایی که دارید درنظر بگیرید. به طور مثال اگر قرار در یک اتاق کوچک دو تخت داشته باشید، تخت دو طبقه بهترین گزینه است.

2. فضای ذخیره سازی را بهینه کنید

طراحی-داخلی-اتاق-خواب-کوچک 

فضای ذخیره سازی وسایل مثل کمد لباس، تاقچه و قفسه کتاب‌ها از محل‌هایی هستند که می‌توانند در اتاق‌های کوچک اغتشاش بصری ایجاد کنند. در این صورت لازم است که این فضاها را به خوبی مدیریت کنید. بهتر است از کمدهای بلند تا سقف استفاده کنید؛ تا جای بیشتری در اختیار داشته باشید. استفاده از قفسه‌های توکار که کمتر در دید قرار بگیرند و از شلوغ شدن اتاق پرهیز کنند.

3. از رنگ‌های روشن استفاده کنید

همانطور که اشاره کردیم، در طراحی اتاق خواب رنگ‌ها می‌توانند بر دید افراد تاثیرگذار باشند. بنابراین بهتر است در طراحی اتاق خواب‌های کوچک از رنگ‌های روشن و دیتیل‌های کمتر بهره ببرید. رنگ دیوارها، پرده‌، جزئیات مبلمان و روتختی اگر ساده و با رنگ روشن باشند، اتاق بزرگتر جلوه خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب جوان

 • از رنگ‌های مناسب، سرزنده و شاد استفاده کنید تا انرژی بیشتری منتقل نمایید
 • انعطاف پذیری فضا و مبلمان را برای سنین و تغییر کاربری‌ها درنظر بگیرید.
 • فضای درس خواند و کار را مدنظر داشته باشید.
 • جزئیات شلوغ و طرح‌های سنگین را حذف کنید.

طراحی داخلی اتاق خواب دخترانه

طراحی-اتاق-خواب-دخترانه

در این بخش به بررسی چند ایده جالب برای طراحی اتاق خواب دختران خواهیم پرداخت.

 • طراحی کردن آسمان پر ستاره روی سقف با استفاده از نقاشی یا کاغذ دیواری
 • استفاده از پترن و طرح‌های گل گلی
 • استفاده از ظاهر چوبی با استفاده از انواع چوب‌های طبیعی برای مبلمان یا دیوار
 • بکار بردن رنگ‌های پاستلی و فانتزی
 • طراحی اتاق خوابی با تم موسیقی
 • تم گیاهان و طبیعت برای اتاق دختران می‌تواند بسیار زیبا و جذاب باشد. بنابراین با قرار دادن گیاهان و استفاده از رنگ‌های سبز، فضا زنده‌تر خواهد شد.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک

یکی از مهم‌ترین نکات برای طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی اتاق خواب کودکان آن است که به فضای بازی آنها توجه کنید. از آنجایی که یکی از مهم‌ترین نیازهای کودکان برای رشد و پرورش بازی کردن است،باید محیطی امن برای اینکار درنظر گرفته شود. در این فضا باید از حداکثر ظرفیت‌ها برای قرار دادن وسایل بازی بدون ایجاد شلوغی استفاده شود.

بکاربردن متریال و تکسچرهای مختلف در اتاق خواب میتواند باعث افزایش خلاقیت کودکان شود. تبدیل گوشه های اتاق به یک فضای دنج برای کتاب خواندن و بازی به وسیله پیاده سازی یک دکوراسیون خاص می‌تواند اتاق را بسیار جذاب کند. همچنین اگر قصد طراحی اتاق نوزاد را دارید باید بیشتر به فکر رنگ‌ها در تناژ ملایم باشید و اتاق را برای مستقر شدن مادر و نوزاد آماده کنید.

طراحی داخلی اتاق خواب مستر

اتاق خواب مستر یا اتاق خواب والدین به عنوان اتاق اصلی خانه شناخته می‌شود. فضای این نوع اتاق خواب بزرگتر از سایرین است و شامل چندین عرصه می‌شود. عرصه نشیمن، سرویس بهداشتی، عرصه تعویض لباس و فضای خواب از اصلی‌ترین اجزای آن هستند. نحوه قرارگیری هر یک از این بخش‌ها و تعیین سیرکولاسیون بسیار حائز اهمیت است.

در طراحی اتاق خواب مستر فضای سرویس بهداشتی و حمام نباید در معرض دید مستقیم از بیرون قرار بگیرد. همچنین تخت خواب نیز باید به صورت خصوصی در قسمتی از اتاق قرار بگیرد تا از بیرون محفوظ باشد. یکی از اصول جای نمایی اتاق مستر فاصله آن با اتاق فرزندان است. نورگیری این اتاق نیز قابل توجه است. برای این منظور می‌توان از پنجره‌های بزرگ و پرده سبک استفاده کرد. البته رعایت این موارد به ابعاد فضا و خصوصیات آن بستگی دارد.