مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت تهران و نکات مهم آن

شرکت سازه آفرینان

مفهوم مشارکت در ساخت تهران یا هرجای دیگری، از نامش پیداست. هنگامی که دو طرف (مالک زمین و سازنده) طی قوانینی با هم قرارد می‌بندد در واقع در پروژه ی مشارکت در ساخت شرکت کرده‌اند.

مزایای مشارکت در ساخت تهران

با توجه به وضعیت اقتصادی در چند سال اخیر، بسیاری از مردم در حال حاضر سرمایه کافی برای ساخت و یا نوسازی بناهای خود را ندارند. این موضوع در کلان شهرها بسیار پررنگ تر جلوه میکند.
در میان کلان شهرها، تهران بزرگ با بیشترین و سنگین ترین مخارج و مشکلات اقتصادی روبروست. از این رو در سال های اخیر بسیاری از فعالان حوزه ساخت و ساز به مشارکت رو آورده اند. در ادامه به بررسی چند مزیت در مشارکت در ساخت تهران می پردازیم.

مزایای مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت و ساز ساختمان یک بازی برد- برد است

 • سود دو طرفه
  همانطور که می دانید مشارکت در ساخت یک بازی برد-برد محسوب می شود. مالک زمین بدون پرداخت هزینه ای ساختمانی نوساز تحویل میگیرد و سازنده صاحب ملک می شود.
 • نوسازی بنا
  با توجه به اینکه این روش کمترین هزنه را برای دو طرف دارد، بسیاری از ساختمان های قدیمی یا کلنگی در تهران می توانند تبدیل به ساختمان هایی با استانداردهای تازه شوند.
 • رعایت اصول مهندسی
  همانطور که گفته شد نوسازی یا ساخت بنای جدید با روش های مدرن و استاندارد، موجب ارتقای کیفیت ساخت و ساز در کشور می شود.
 • طراحی های جذاب و مدرن
  از آنجا که علم طراحی ساختمان خیلی پیشرفت کرده است، میتوان با استفاده از متد مشارکت در ساخت، طراحی هایی مدرن و جذاب را شاهد بود.
 • فضای مسکونی بیشتر
  حتما در جریان هستید که به دلایل بسیار متعددی بسیاری از خانوده ها و جوان ها تصمیم مهاجرت به تهران می گیرند و این امر موجب افزایش چشمگیری در جمعیت این شهر می شود. مشارکت و ساخت در تهران باعث می شود فضاهای مسکونی تعداشان بیشتر شود. چراکه بسیاری از این ساختمان های جدید دارای طبقات زیادی هستند.

مشارکت در ساخت تهران با هلدینگ ساختمانی سپنتا – کارشناس مشارکت در ساخت

مهمترین مشکل صاحبان زمین در تهران، پیدا کردن بهترین سرمایه‌گذار برای مشارکت روی زمین آنهاست. یافتن سازنده‌ای با صلاحیت کافی و کارشناس اصلا ساده نیست.
کارشناسان ما در شرکت سازه آفرینان بهترین سازندگان را برای مشارکت در ساخت تهران و دیگر نقاط کشور به شما معرفی کرده و با حمایت همه جانبه موجب موفقیت پروژه ی ساختمانی شما خواهند شد.

کارشناس مشارکت در ساخت

برای دریافت مشاوره جهت کاهش ریسک پذیری پروژه های خود با ما تماس بگیرید.

مشکلات مشارکت در ساخت تهران

در اکثر مناطق تهران (مثلا منطقه 1)، معمولا صاحبان سرمایه با معضل کمبود زمین مواجه هستند. لذا باید ابتدا با توجه به میزان سرمایه و بودجه به دنبال زمین و ملک مورد نظر خود باشید.

از طرفی در برخی منطق (مثلا منطقه 12) با توجه به ساخت مراکزی چون ایران مال قدرت سرمایه گذاری در آن به شدت افزایش یافته است. به همین خاطر ارزیابی و شناسایی بهترین زمین ها در این مناطق به چالشی بزرگ تبدل شده است.

ایران مالقدرالسهم مشارکت در ساخت – سود دو طرف معامله مشارکت در ساخت

هر یک از طرفین قرارداد بر اساس میزان آورده ی خود از نتیجه کلی سهم می برند. تصور کنید که ارزش زمین از سرمایه آورده شده از طرف سازنده 10 درصد بیستر باشد، به این ترتیب مالک از ساختمان نهایی، 10 درصد بیستر سهم می برد.

برای ارزش گذاری آورده مالک ابتدا ارزش هر متر از ملک در منطقه معین شده و بر اساس آن میزان آورده مالک مشخص می­‌شود.

حق الزحمه مشارکت در ساخت تهرانعرف مشارکت در ساخت در تهران

عرف مشارکت در ساخت در تهران – در اغلب کشورها که اقتصاد پایداری دارند، عرف مشارکت در ساخت بی معنی است و دقیقا طبق آورده طرفین، قراردادها تنظیم می شود.

اما در کشور ما و بخصوص در شهر تهران به دلیل عدم ثبات قیمت های ملک و مصالح، نمیتوان تنها بر اساس آورده های طرفین قرارداد بست. به همین دلیل در بسیاری از موارد شرایط مشارکت در ساخت طبق عرف منطقه انجام می شود. لازم به ذکر است که در اغلب موارد عرف و محاسبه دقیق با هم همخوانی دارند.

عرف مشارکت در ساخت تهران

قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت و ساز، یکی از چالش برانگیزترین نوع قراردادهاست. مثل تمام قراردادهایی که در ساختمان سازی وجود دارد، مشارکت در ساخت نیز قراردادی دارد که بر مبنای آن دو طرف ملزم به رعایت نکاتی می شوند. مسئولیت ها بایستی به وضوح در قرارداد ذکر شود تا از بروز کوچکترین مشکلات جلوگیری شود. یکی از این موارد، لیست متریال مشارکت در ساخت است که باید با دقت و جزییات تنظیم شود.

این قرارداد نیاز به یک یا چند شاهد دارد و همچنین بایستی برای فسخ قرارداد مفادی لحاظ گردد.

 • تعهدات مالک
  اصلی‌ترین و بدیهی‌ترین تعهد مالک تسلیم ملک به سازنده است.
 • تعهدات سازنده
  مهمترین تعهد سازنده پیشبرد عملیات ساخت و ساز، پرداخت هزینه ها، انجام مراحل اداری و پرداخت اجاره بها به مالک ملک در طول زمان ساخت (جهت اسکان موقت مالک) می باشد.
  از دیگر تعهدات سازنده یا مجری طرح عبارت است از: الزام به تحویل ملک در زمان مقرر، رعایت اصول استاندارد ساخت، رعایت کیفیت مذکور در قرارداد در حین عملیات ساخت، ارائه گزارشی از عملکرد خود به مالک در دوره‌‌های زمانی مقرر، اخذ پایان کار و پرداخت جرائم به شهرداری و غیره.

 

مفاد قرارداد مشارکت در ساخت تهران – شرایط مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت تهران نیاز به شرایطی دارد که بایستی حتما در قرارداد مورد توجه قرار گیرد. این قرارداد دارای موادی است که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • ماده 1: معرفی طرفین قرارداد
 • ماده 2: موضوع قرارداد (احداث بنا)
 • ماده 3: آورده‌های طرفین
 • ماده 4: نسبت سهم
 • ماده 5: مدت زمان انجام پروژه

مواد دیگر عبارتند از : شرایط قرارداد – تعهدات طرفین – ضمانت عدم اجرای آن‌ها – تعهدات طرفین -حق‌الزحمه‌ی مشاورین املاک و مقررات و قوانین جاری

مفاد قرارداد مشارکت در ساخت در تهران

نکتــــــــه مهــــــم    ماده‌ی ۳ بخش اصلی قرارداد مشارکت در ساخت محسوب می‌شود. در این قسمت بایستی راجع به آورده‌های طرفین صحبت شود و جزئیات کامل مطرح گردد؛ مثلا این‌که زمینی که مالک در اختیار سازنده قرار می‌دهد، دارای چه مساحتی است، چه ویژگی‌هایی دارد و سازنده کلیه‌های هزینه‌هایی را که پرداخت خواهد کرد را در آن بخش ذکر می‌کند.


در سال های اخیر، با توجه به مشکلات اقتصادی و محدود بودن منابع مالی، مشارکت در ساخت تهران با استقبال بالایی روبرو بوده است. اگر شما نیز در فکر اجرای پروژه ای مشارکتی هستید، در نظر داشته باشید که اکثر افراد سعی می کنند در این زمینه از عرف و آنچه رایج است پیروی کنند، پس هوشیار باشید و حتما با کارشناسان امر مشورت کنید.